INFOLINIA: 801 000 761, 33 821 91 49

Dopasowanie plecaka

Jak prawidłowo dopasować plecak do pleców? Prawidłowe dopasowanie plecaka.

Dopasowanie plecaka Bardzo ważną rzeczą przy zakupie plecaka jest jego dopasowanie do pleców. Każdy plecak jest inny. Plecaki wyprawowe są specjalnie przygotowane, aby podczas długiego noszenia na plecach, nie powodować ich bólu i jak najlepiej rozkładać ciężar. Plecaki miejskie nie posiadają tak rozwiniętych systemów nośnych, ale i tutaj także można dobrać wygodne modele. Najlepsi producenci zwracają znaczną uwagę na system nośny w plecakach i dzięki temu można znaleźć wiele ciekawych rozwiązań, które pomogą nam w każdej podróży.

Plecak warto dopasować już w sklepie. Jeżeli nie czujemy się dobrze z jeszcze nieobciążonym plecakiem, nie warto w niego inwestować. Zakładanie, że plecak się dostosuje w trakcie użytkowania również nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak nasz pierwszy kontakt z plecakiem przebiegł pomyślnie, warto przejść do dalszego etapu testowania.

Na samym początku spróbuj napełnić plecak. W niektórych sklepach dostępne są specjalne obciążenia, dzięki temu możesz od razu poczuć, jak to jest mieć te kilka kilogramów więcej na plecach. Następnie poluzuj wszystkie paski i troki. Nadszedł czas na regulację plecaka.

Zacznij od pasa biodrowego. Powinien znajdować się tuż nad kością biodrową. Jeżeli nie jesteś w stanie go tam umiejscowić, oznacza to, że dany model plecaka nie jest dla Ciebie. Jeżeli pas byłby za wysoko może uciskać żołądek. Z kolei jego niskie ułożenie może powodować otarcia w okolicy bioder. Jeżeli masz już dopasowany pas biodrowy, należy odpowiednio przyciągnąć szelki.

Szelki powinny być umieszczone między łopatkami. Nie przyciągaj szelek zbyt mocno, gdyż to nie na ramionach ma opierać się ciężar plecaka. Źle wyregulowane szelki mogą zsuwać się z ramion w trakcie wędrówki. Ciężar plecaka powinien spoczywać na pasie biodrowym, a plecak przylegać do pleców. Następnie wyreguluj pas piersiowy. Nie zapinaj go zbyt mocno, gdyż może to utrudnić Ci swobodne nabieranie powietrza.

Jak już wspominaliśmy, ciężar plecaka spoczywa na pasie biodrowym. Dzięki temu obciążamy nogi, oszczędzając tym samym mięśnie ramion i kręgosłupa. Jeśli chcesz dać odpocząć biodrom, wystarczy przyciągnąć troki i tym samym przenieść ciężar na ramiona. Odpowiednio wyregulowany i noszony plecak zmniejsza obciążenie mięśni i przyczynia się do poprawy komfortu wędrówki.