INFOLINIA: 801 000 761, 33 821 91 49

Pakowanie plecaka

Jak prawidłowo spakować plecak? Sposób pakowania plecaka.

Pakowanie plecaka
Optymalne rozłożenie bagażu pozwoli Nam zaoszczędzić sporo sił i pozwoli na dłuższą wędrówkę. Nowoczesne plecaki posiadają wiele przegród, kieszonek, taśm mocujących i innych systemów chwytnych. To wszystko ma służyć Nam do optymalnego wykorzystywania przestrzeni plecaka.

Podstawową zasadą pakowania plecaka jest ustawienie środka ciężkości jak najbliżej pleców i końców łopatek. Dzięki takiemu rozwiązaniu Nasza sylwetka będzie dłużej prosta. Takie rozmieszczenie jest też najlepsze podczas treningu.

Wielu z Nas uwielbia białe szaleństwo. Dla osób preferujących jazdę na nartach plecak pakuje się w inny sposób - środek ciężkości należy przesunąć bliżej bioder, co spowoduje uzyskanie większej stabilności i pewności poruszania się.

W trudnym terenie (góry, skałki), przy bardzo stromych podejściach zapnij pas biodrowy nieco wyżej, aby zapewnić większą swobodę nóg w stawach biodrowych. Przybliż plecak do siebie co pomoże go ustabilizować.  Podczas schodzenia, by odciążyć pracę nóg, poluzuj odciągi pasa biodrowego. Chodząc po płaskim terenie wskazane jest, aby przynajmniej 70% masy plecaka przenoszone było na biodra, pasy nośne można wtedy nieco poluzować.

Podczas długotrwałej wyprawy przenoś co jakiś czas siłę nacisku na przemian z ramion na biodra (luzuj i dociągaj na przemian pasy, pas biodrowy nośne i ich odciągi). Zapobiega to zatrzymywaniu krążenia krwi i pozwala zachować siły i lepsza kondycje psychiczną (co ma kolosalne znaczenia dla np. odczuwania temperatur. Link śpiwory) przez dłuższy czas.

Warto nie zapominać o pełnym wykorzystywaniu zalet plecaka, takich jak: troki, taśmy, zapięcia, które pozwolą na lepsze zabezpieczenie bagażu w plecaku.

Polecamy tutaj plecaki takich firm jak Black Diamond, Marmot, Deuter, The North Face, Pajak, Berghause i inne marki od lat produkujące plecaki.