INFOLINIA: 801 000 761, 33 821 91 49

Jak wybrać plecak turystyczny?

Wybór odpowiedniego plecaka turystycznego... Od czego zależy?

Dopasowanie plecaka Przygotowując się do wyprawy w góry musimy zgromadzić odpowiedni ekwipunek. Buty, kurtka czy polar to rzeczy obowiązkowe. Istotnym elementem jest również plecak turystyczny. To właśnie w nim będziemy przenosić cały nasz turystyczny dobytek. Aby służył nam doskonale na każdym szlaku, przed zakupem należy dokładnie zastanowić się nad jego parametrami.

Jak zatem wybrać odpowiedni plecak? Przede wszystkim określmy jaka pojemność będzie dla nas odpowiednia. Litraż plecaka uzależniony jest od tego, co zamierzamy w nim przenosić. Jeżeli planujemy krótki, kilkudniowy wyjazd i chcemy do niego zapakować wszystkie potrzebne rzeczy wystarczy nam plecak ok 30-60 litrowy. Na dłuższy wyjazd potrzebny nam będzie plecak 70 litrowy lub większy. Z kolei na jednodniowe wypady w góry, gdzie zabieramy zdecydowanie mniej spokojnie wystarczy plecak do 25 litrów. Oczywiście każda pojemność podana jest orientacyjnie, gdyż wszystko zależy od tego, ile rzeczy jesteśmy zmuszeni zabrać. Pojemność należy też dobrać odpowiednio do wieku i budowy ciała osoby noszącej. Połączenie siedmioletniego dziecka i plecaka o pojemności 70 litów raczej nie zda egzaminu...

Kiedy wiemy już jaka pojemność będzie dla nas satysfakcjonująca, zastanówmy się czy potrzebujemy plecaka ze stależem czy poradzimy sobie bez niego. Stelaż znajdziemy w plecakach o wyższej pojemności. Stosuje się go głównie po to, aby nadać odpowiednią sztywność tyłowi plecaka. W nowszych typach stosuje się stelaże z włókna węglowego, dzięki czemu lepiej dopasowują się do kształtu anatomicznego ich użytkownika. Plecak ze stelażem warto zakupić, gdy wybieramy się z nim w długą, pieszą wędrówkę. Jeśli natomiast potrzebujemy plecaka jedynie do przewozu swoich rzeczy z jednego miejsca do drugiego lub krótkiej wędrówki spokojnie wystarczy nam plecak, który nie posiada stelaża.

Materiał, z którego wykonany jest plecak, również odgrywa istotną rolę. Odpowiednia tkanina zapewnia wytrzymałość i chroni plecak przez przetarciami. Jedną z lepszych tkanin jest oryginalna Cordura, niezwykle odporna na działanie warunków atmosferycznych. Niektórzy producenci sprzętu turystycznego posiadają własne technologie tkanin. Przed zakupem warto porównać ich parametry. Zwróćmy również uwagę na szwy. Najlepsze będą szwy potrójne, obszyte lamówkami.

System nośny to kolejny element na który należy mieć na uwadze. Musimy uświadomić sobie, że nie ma jednego, idealnego systemu nośnego. Tył plecaka powinien być skonstruowany tak, aby trzymać się jak najdalej od naszego ciała, umożliwiając jednocześnie przepływ powietrza. Założony plecak nie powinien nas uciskać i wprawiać w poczucie dyskomfortu. Dlatego najlepiej przymierzyć go w sklepie i dodatkowo czymś obciążyć. W odpowiednio dobranym plecaku paski ramieniowe znajdują się powyżej linii ramion użytkownika. Główny ciężar plecaka powinien skupić się na pasie biodrowym. Pas biodrowy powinien natomiast znajdować się zaraz nad kością biodrową. W sklepach znajdziemy plecaki o różnych pasach biodrowych. Te szerokie, wykonane ze specjalnej gąbki na pewno będą dużo bardziej komfortowe. Plecak powinien posiadać również pas piersiowy.

Niezwykle istotny jest również dostęp do plecaka. Najlepszy będzie plecak otwierany na całej długości. Dzięki temu nie będziemy musieli wyciągać na zewnątrz wszystkich rzeczy tylko po to, aby dostać się do butów, które spakowaliśmy na samo dno. Takie rozwiązanie znakomicie likwiduje ten problem.

Ze względu na opisany wyżej system nośny, plecak powinno się dobierać także mając na uwadze płeć użytkownika. W sklepach znajdziemy plecaki dostosowane konkretnie do kobiecej sylwetki. Są one bardziej wyprofilowane i posiadają pas piersiowy zamontowany na innej wysokości. Można go wygodnie zapiąć pod biustem, co zdecydowanie podnosi komfort podczas wędrówek.

W upalne dni przyda nam się także wentylacja. Jak już wspominaliśmy wcześniej, plecak musi trzymać się jak najdalej od naszej skóry, dzięki temu nie powoduje pocenia się pleców. Tył plecaka powinien być wykonany z „oddychających” materiałów. Dobrze sprawdzą się modele posiadające specjalną siateczkę odprowadzającą wilgoć. Dzięki temu nasze plecy pozostają suche nawet podczas intensywnego wysiłku i słońca.

Wybierając plecak warto także zwrócić uwagę na jakość zamków. Gruby i solidny zamek opatrzony napisem OPTI, YKK czy SALMI to gwarancja najwyższej jakości. Nie mniej ważne jak zamki są również klamry. Solidna klamra powinna trzymać się mocno i łatwo odpinać w każdych warunkach, również przy użyciu grubych rękawic. Najlepsze klamry to te wykonane z materiału Duraflex. Ponadto, wykonuje się również klamry ze stopów metali lekkich. Wystrzegajmy się klamr plastikowych. Nie posłużą nam bowiem zbyt długo. Zobaczmy także czy producent oferuje możliwość zakupienia wymiennej klamry. Jak wiadomo, nie ma rzeczy niezniszczalnych, a każda klamra, choćby z najwyższej półki, może kiedyś ulec uszkodzeniu. Zawsze więc warto posiadać zapasową.

Plecak powinien także posiadać szereg funkcjonalnych dodatków:

  • boczne kieszenie - idealne na butelkę wody, mapę lub inne niewielkie rzeczy, do których chcemy mieć szybki dostęp,
  • kieszeń w klapie - możemy w niej trzymać aparat itp.,
  • kieszonki na pasie biodrowym - doskonały schowek na drobne pieniądze czy telefon,
  • pokrowiec przeciwdeszczowy - w razie nagłej zmiany pogody szybko zabezpieczymy plecak i jego zawartość przed przemoczeniem,
  • dodatkowe troki - dzięki nim przyczepimy kijki lub inny dodatkowy ekwipunek,
  • kieszeń na wodę,
  • schowek na dokumenty.
Oczywiście trudno będzie znaleźć plecak, który posiadałby wszystkie te elementy. Zastanówmy się jednak co będzie dla nas najbardziej potrzebne i pod tym kątem dokonujmy wyboru. Oferowane obecnie plecaki posiadają dużo funkcjonalnych gadżetów, dlatego na pewno znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie.

Niestety bywa tak, że za wysoką jakością plecaka idzie też cena. Pamiętaj jednak, że inwestycja w dobry sprzęt, gwarantuje, że będziesz go użytkował przez długie lata. Dlatego chyba warto wydać teraz nieco więcej pieniędzy, aby potem cieszyć się komfortem podczas wypraw turystycznych.