INFOLINIA: 801 000 761, 33 821 91 49

Jak zabezpieczyć bagaż podczas wakacyjnego wyjazdu?

Zabezpieczanie bagażu, bezpieczeństwo bagażu. Jak zabezpieczyć bagaż?

Kradzież bagażu to rzecz, która spędza sen z oczu przeciętnemu turyście, szczególnie temu, który udaje się w odległe, egzotyczne zakątki naszego globu. Przemoknięcie plecaka może z kolei zdarzyć się osobie, która udaje się na spływ kajakowy lub żagle. Zresztą w górach pogoda także bywa nieprzewidywalna i może zdarzyć się, że w krótkim czasie plecak przemoknie i wszystkie ubrania i śpiwór będą całkiem mokre. Aby temu zapobiec, należy jak najlepiej zabezpieczyć bagaż.

Zabezpieczenie przed kradzieżą

Do najprostszych i najpowszechniej używanych zabezpieczeń nalezą kłódki zamykane na kluczyk lub zamek szyfrowy. Kłódkę przekłada się przez końcówki suwaka i zamyka. Modele zamykane za zamek z szyfrem są najbardziej praktyczne – kluczyk bowiem można łatwo zgubić. Inna opcją jest kłódka z systemem TSA, pozwalającym służbom celnym otworzyć walizkę bez uszkadzania kłódki, za pomocą specjalnego, uniwersalnego klucza.

Kłódka z systemem TSA
Kłódka z systemem TSA

Jeżeli dysponujemy większą ilością bagażu i chcemy go spiąć razem, to użyjmy w tym celu linki lub retraktora z szyfrem. Linki posiadają regulowana długość i są odporne na przecięcie oraz zerwanie. Pozwalają na spięcie plecaków, toreb, aparatów fotograficznych, nart itp. Innym typem zabezpieczenia jest pas do zapinania bagażu, na przykład marki Pacsafe. Jest on wyposażony w zamek szyfrowy i zabezpieczenie przed przypadkowym otwarciem zapięcia.

Linka do bagażu
Linka do bagażu

Pas do zapinania bagażu
Pas do zapinania bagażu

Innym typem zabezpieczenia bagażu przed kradzieżą, bardziej zaawansowanym, są sejfy podróżne i siatki ochronne. Sejf podróżny to rodzaj worka, do którego można schować karty kredytowe, komórkę, aparat, cenne przedmioty, gotówkę, zapiąć, a następnie schować, np. w pokoju hotelowym czy podczas noclegu w samochodzie. Sejf jest wyposażony w stalową linkę, odporną na przecięcia, a sam zrobiony jest z nylonu podszytego metalową siatką. Linkę można wykorzystać do przypięcia sejfu do słupka lub łóżka. Jest całkowicie odporny na przecięcia, wyrwania, rozerwania a jego zapięcie wykonane z polikarbonu wytrzymuje każde mocne uderzenie.

Sejf podróżny
Sejf podróżny
Siatka ochronna wykonana jest ze stalowej, odpornej na przecięcia linki. Nakłada się ją na plecak lub inny bagaż i przypina do elementu stałego typu słupek. Może być ona pokryta nylonową tkaniną. Siatki te występują w różnych rozmiarach, tak by pozwalały na zabezpieczenie zarówno damskiej torebki, jak i dużego wyprawowego plecaka.

Siatka na plecak
Siatka na plecak

Siatka  z nylonowym pokryciem na torbę
Siatka z nylonowym pokryciem na torbę

Siatka na torbę
Siatka na torbę

Zabezpieczenie przed wodą

Najlepszym zabezpieczeniem przed zmoczeniem jest umieszczenie odzieży i sprzętu w specjalnym wodoodpornym worku lub zastosowanie pokrowca na plecak. Worki występują w różnych pojemnościach, dlatego bez problemu umieścimy tam wszystko, co potrzebne. Górną część worka należy zrolować, a następnie zapiąć za pomocą plastikowych klamer. Dzięki temu przez zamknięcie nie dostanie się do środka woda. Torby wodoodporne wykonane są z wytrzymałych, mocnych materiałów, odpornych na uszkodzenia. Niektóre modele mają wszyty przezroczysty panel, który umożliwia obejrzenie zawartości. Torby i worki występują w różnych pojemnościach, które pozwalają na dobranie odpowiedniego dla potrzeb danej osoby modelu. Po spakowaniu można je schować do wnętrza plecaka.

Torba wodoodporna
Torba wodoodporna

Wodoodporny worek
Wodoodporny worek

Pokrowce wodoodporne pozwalają chronić plecak przed zmoczeniem w czasie deszczu. Są wykonane z mocnych materiałów, takich jak nylon i poliamid, a dodatkowo mogą mieć różne kolory, w tym z daleka widoczny neonowy zielony. Kupując pokrowiec należy wziąć pod uwagę pojemność plecaka.

Pokrowiec na plecak
Pokrowiec na plecak